Demre'de Asansörler Kontrol Ediliyor

Demre'de Asansörler Kontrol Ediliyor Geri Dön

Demre

Demre Belediyesi ile AKM Asansör Kontrol ve Teknik Muayene Hizmetleri arasında 8.4.2021 tarihinde imzalanan protokol ile belediye sınırlarında ki asansörler kontrol altına alınmıştır. Nisan ayında yapılan saha taraması ile bölgede ki tüm asansörler kayıt altına alınmış olup dört aylık zaman diliminde ise bölgede ki asansörlerin %40’ı denetimden geçmiştir.

Vatandaşların can ve mal güvenliği için ve günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan asansörlerin aylık bakımların yanı sıra yıllık periyodik kontrollerinin de gerçekleşmesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen muayene sonrası 4 tip renkli etiket ile vatandaşlar uyarılıyor. Peki, nedir bu renkli etiketler?

  • Yeşil renkteki etikete sahip asansörler kusursuzdur, kullanıma uygundur.
  • Mavi renkteki etikete sahip asansörler hafif kusurludur. Kullanıma uygundur.
  • Sarı renkli etiket kusurlu anlamındadır ve 120 gün içerisinde eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.
  • Kırmızı renkteki etiket güvensiz anlamındadır ve 60 gün içerisinde eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Kırımızı renkteki asansörlerin kullanılması can ve mal güvenliği açısından uygun değildir.

AKM Teknik Muayene Hizmetleri; Türkiye Akreditasyon Kurumu (Türk-Ak) 17020 kapsamında akredite edilmiş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetki almış A tipi muayene kuruluşu olarak Bakanlığın vermiş olduğu kontrol kriterlerine göre asansörleri kontrolden geçirmektedir.

Asansörlerin yıllık periyodik kontrollerin yaptırılması sorumluluğu ilgili idare ve bina sorumlusuna aittir. Binada seçilmiş bir yönetici yoksa kat malikleri müştereken sorumlu tutulmaktadır. Vatandaşların bu konuda duyarlı olması ve muayene tarihlerini dikkatle takip etmesi gerekmektedir.

Personel Girişi Belediye Girişi